Setki statystów, zapewnionych przez Centrum Filmowe ATV FILM uczestniczyło w zdjęciach do filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”.
Realizatorzy podjęli się prekursorskiego w skali kraju wyzwania zrealizowania filmu w technologii stereoskopowej - 3D, dźwięk w filmie zostanie wykonany w systemie Dolby Digital Surround EX. Produkcja to epicka opowieść o losach trojga bohaterów ( Oli młodej aktorki teatralnej, jej brata Jana – poety o lewicowych poglądach oraz narzeczonego Andrzeja – ułana Wojska Polskiego) na tle krwawych wydarzeń 1920 roku.
Akcja filmu rozpoczyna się w maju 1920 roku podczas tzw. wyprawy kijowskiej, kulminację zaś osiąga w przełomowych dniach sierpnia gdy wojska bolszewickie nacierają na Warszawę.
W filmie, którego premierę przewidziano na wrzesień 2011 roku, ujrzymy najważniejsze postacie historyczne. I tak między innymi w postać Piłsudskiego wcieli się Daniel Olbrychski, obok niego cała śmietanka najznamienitszych polskich aktorów: Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Seweryn, Wojciech Malajkat, Bartosz Opania, Olgierd Łukaszewicz, Zbigniew Zamachowski, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak, Natasza Urbańska czy Borys Szyc.
Hoffman unika odniesień do utartego twierdzenia o „cudzie nad Wisłą”, tłumacząc, że określenie to wymyślono by pozbawić zwycięstwa Piłsudskiego. Dlatego produkcja ta ma wszelkie znamiona być filmem, który pokaże jak ważna była rola Marszałka w tym niezwykle ważnym epizodzie polskiej historii.
Walory artystyczne, heroiczne postawy ludzkie oraz edukacyjny charakter filmu nadają mu uniwersalne przesłanie, wzbogacając tym samym naszą kulturę narodową, umacniając jej tradycję historyczną i wnosząc do kultury państw europejskich naszą tożsamość narodową.
Centrum Filmowe ATV FILM jest zaszczycone, że wniosło swój niemały wkład w produkcję tego obrazu.
Zespół ATV, Michał Bajor, zdjęcia z planu: ATV FILM®