"Otello - wariacje na temat", (http://www.teatr-jaracza.lodz.pl/przedstawienia.php?idp=96) autorski spektakl Agaty Dudy-Gracz inspirowany tragedią szekspirowską z 1604 roku, ukazuje losy pojedynczych ludzi, uwikłanych w odwieczne namiętności - miłość, zazdrość, żądzę władzy, pychę, zawiedzione zaufanie, okrucieństwo, lęk, urażone ambicje, rozpacz, nienawiść; Przedstawiona rzeczywistość nie pozostawia złudzeń, jest wyjątkowo okrutna, ale i ponadczasowa; światem kieruje toksyczna, chorobliwa nienawiść. To swoiste studium zazdrości, nie tylko o kobietę, ale także, a może już przede wszystkim, o stanowisko i miejsce w społeczeństwie. Dla osiągnięcia "wymiernych korzyści" od wieków poświęca się najcenniejsze wartości, w tym przyjaźń i wierność. Zawiść staje się siłą niezwykle destrukcyjną, która dowodzi, że człowiek, by osiągnąć cel nie przebiera w środkach i nie ma żadnych hamulców moralnych, bez względu na nieuchronnie tragiczne konsekwencje.
Kolejny raz Szekspir okazuje się o wiele bardziej radykalnym niż współczesna dramaturgia. Odsłania człowieka w jego uniwersalnym obszarze - niestety - nieustannie aktualnym i niezmiennym. Niemożliwa jest bowiem nasza ucieczka od "powtarzalności historii". Jakbyśmy wszyscy kręcili się w kółko i nie rozumieli nic.
Wśród wspaniałych aktorów młodego i starego pokolenia, takich jak :
Otello - Andrzej Wichrowski
Bianka - Dorota Kiełkowicz
Emilia - Izabela Noszczyk
Desdemona - Justyna Wasilewska (PWSTFTviT)
Cassio - Sambor Czarnota
Jago - Marek Kałużyński
Lodovico - Marek Nędza (PWSFTviT)
Gratiano - Radosław Osypiuk
Rodrigo - Michał Staszczak
Brabantio - Henryk Staszewski
Montano - Mariusz Witkowski
możemy zobaczyć na scenie uczestnika Naszej Galerii, Pana Henryka Wrzesińskiego (54d), zaproszonego do udziału w spektaklu przez samą Panią Reżyser, który wcielił się w rolę Doży.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów.